Apoixos.com

Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2020 17:56

Η Τσέλσι πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου

Η Τσέλσι νίκησε με 2-1 την Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι του «Στάμφορντ Μπριτζ», για την 27η αγωνιστική της Premier Leauge και απομακρύνθηκε κατά 4 βαθμούς από την 5η θέση, όπου βρίσκονται οι «πετεινοί». Ο Ολιβιέ Ζιρού άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 15ο λεπτό, μετά εξαιρετική πάσα του Ζορζίνιο. Ο Ζιρού βρέθηκε τετ α τετ με τον Λιορίς, η μπάλα στρώθηκε στον Μπάρκλεϊ που όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η άμυνα της Τότεναμ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Ζιρού με νέο σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Η Τσέλσι πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 48ο λεπτό με τον Αλόνσο, όταν ο Μάουντ έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά, απέφυγε τρεις αντιπάλους και στο ύψος της περιοχής γύρισε την μπάλα στον Μπάρκλεϊ, αυτός με τη μία στον Αλόνσο που έκανε το σουτ και νίκησε τον Λιορίς για το 2-0. Η ομάδα του βόρειου Λονδίνου μείωσε στο 89ο λεπτό με αυτογκόλ του Γερμανού Αντόνιο Ρούντιγκερ. Η Τσέλσι αγωνίστηκε χωρίς τον Ενγκολό Καντέ, ο οποίος τραυματίστηκε στο ματς της περασμένης Δευτέρας (17/2) με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και αναμένεται να μείνει περίπου τρεις εβδομάδες εκτός δράσης. Aυτή ήταν η δεύτερη νίκη των «μπλε» απέναντι στην Τότεναμ φέτος.
Σάββατο, 08 Φεβρουαρίου 2020 18:10

Εξάδα και... βλέπει Ευρώπη η Έβερτον

Πέντε διαδοχικούς αγώνες χωρίς ήττα συμπλήρωσε η Έβερτον υποδεχόμενη την Κρίσταλ Πάλας, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League. Νίκησε με 3-1 τους Λονδρέζους στο Goodison Park, με γκολ των Μπερνάρντ (18΄), Ρισάρλισον (58΄) και Κάλβερτ-Λιούιν (88΄), βρίσκεται στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα ισοβαθμώντας με τη Σέφιλντ Γιουνάιτντ (έχει αγώνα λιγότερο) με 36 βαθμούς και βλέπει Ευρώπη! Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη της Έβερτον, χάρη στην οποία βρίσκεται έναν βαθμό πίσω από την 5η Τότεναμ. Πηγή:ΑΠΕ
Σάββατο, 08 Φεβρουαρίου 2020 18:08

Πέρασε απο την Φλωρεντία η Αταλάντα

Με «χρυσή» αλλαγή τον Ρουσλάν Μαλινόφσκι, ο οποίος μπήκε στο ματς στο 64΄ και πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 72΄, η Αταλάντα «άλωσε» τη Φλωρεντία και έμεινε μόνη στην τέταρτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος. Η Φιορεντίνα προηγήθηκε στο α΄ μέρος με τον Κιέζα, αλλά ο Ζαπάτα ισοφάρισε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου και το τέρμα του Μαλινόφσκι έδωσε την πολύτιμη νίκη με 2-1 στην ομάδα του Μπέργκαμο, που εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο τη χθεσινή (7/2) ήττα της Ρόμα από την Μπολόνια και «πήρε κεφάλι» στη μάχη για έξοδο στο Champions League.
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουλβς συνέχισαν «χέρι-χέρι» την πορεία τους στην Premier League, καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση στο «Ολντ Τράφορντ» ολοκληρώθηκε με «λευκή» ισοπαλία, για να διατηρηθεί έτσι η παράδοση που θέλει τους «Λύκους» να μη νικούν στην έδρα των «κόκκινων διαβόλων» από το 1980! Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά δεν δημιούργησαν αξιόλογες φάσεις, απέναντι σε έναν αντίπαλο δυνατό και υπολογίσιμο που έψαχνε την ευκαιρία να βγει στην κόντρα. Κάπως έτσι, η ομάδα του Σόλσκιερ έμεινε χωρίς γκολ για τρίτο συνεχή αγώνα πρωταθλήματος. Για τη Μάντσεστερ έκανε ντεμπούτο ο νεοαποκτηθείς μέσος Μπρούνο Φερνάντες, που ξεκίνησε και τελείωσε το παιχνίδι. Ντεμπούτο όμως είχαμε και για τη Γουλβς, με τον Ντανιέλ Ποντένσε. Ο Πορτογάλος πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού πέρασε ως αλλαγή στο 76ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Αντάμα Τραορέ. Πηγή:ΑΠΕ
Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2020 20:59

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ρώμης

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της «αιώνιας πόλης», μεταξύ Ρόμα και Λάτσιο, για την 21η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Το μεγάλο παιχνίδι ήταν μονόλογος των τυπικά γηπεδούχων «τζιαλορόσι», που πλήρωσαν όμως ένα σοβαρό λάθος του τερματοφύλακα Πάου Λόπεζ, το οποίο επέτρεψε στον Ατσέρμπι να ισοφαρίσει (34΄) το γκολ του Τζέκο (26΄). Παρά την υπεροχή της στη συνέχεια, η Ρόμα δεν βρήκε δεύτερο γκολ και με την ισοπαλία παραμένει μεν τέταρτη, αλλά μόλις ένα βαθμό μπροστά από την Αταλάντα. Οι «λατσιάλι» θα πρέπει να αισθάνονται ικανοποιημένοι με το βαθμό, έχασαν όμως την ευκαιρία να πιάσουν στη δεύτερη θέση την Ίντερ και να πιέσουν την πρωτοπόρο Γιουβέντους, που δοκιμάζεται το βράδυ (21:45) στο «Σαν Πάολο» απέναντι στη Νάπολι. Πηγή:ΑΠΕ